Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město
0 Kč

Obavy provozovatelů letních zahrádek

Po 07.03.2016 12:21

V minulém týdnu se ke mně dostalo prohlášení provozovatelů letních zahrádek, kteří jsou šokování záměrem nové metodiky radnice Brno-střed, která se má zabývat právě touto problematikou. Prohlášení podpořilo celkem 37 provozovatelů zahrádek, není to tedy rozhodně apel, který by nikoho nereprezentoval. Jaké jsou argumenty a obavy tolika provozovatelů?

V jimi zaslaném prohlášení se dají najít závažné argumenty. Mnoho majitelů bude platit dokonce až pětinásobně více, což je i dle mého názoru pro některé z dlouhodobého hlediska zřejmě likvidační. Majitelé sami se navyšování nebrání, ale pochopitelně nechtějí takto razantní a necitlivé. Dalším zásadním pochybením ze strany radnice se jednoznačně jeví i úplný zákaz vyvýšených pódií. Předchozí metodika to umožňovala a je nasnadě, že by to znamenalo především další investici.

Závažné je také to, že se vycházelo ze srovnání s Vídní, což je na rozdíl od Brna město na rovině. V Brně budou v některých místech tedy zjevně křivá, zato nevyvýšená pódia. Ve Vídni navíc pro provozovatele něco dělají tím, že jim zajistí úchyty slunečníků a markýz do chodníků, v Brně si musejí sami majitelé zařídit betonová závaží, která ne zrovna vždy působí esteticky jak pro obyvatele města Brna, tak turisty z celého světa.

Ptám se sám sebe, jestli je takové jednání ze strany radnice vůbec morálně obhajitelné u stran, které se tolik oháněly transparentností? Z mého pohledu rozhodně nikoliv i proto, že neproběhla vůbec žádná diskuze s restauratéry nebo veřejností, jako opoziční zastupitel se o něčem takovém dozvídám až v okamžiku, kdy 37 provozovatelů sepíše společné prohlášení, protože se jinak nemohou bránit proti evidentně neférovému jednání. Chtěl bych i tímto vyvolat diskuzi, protože takto by se nemělo postupovat vůči těm, kteří spoluvytvářejí Brno živým městem s osobitým stylem, kde se člověk může cítit příjemně.

 

Mgr. Tomáš Řepa
zastupitel ZMČ Brno-střed