Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město
0 Kč

Parky a městská zeleň „kvete“ i s přicházející zimou

Po 30.11.2015 12:20

Městská část Brno-sever věnovala v letošním roce nemalé finanční prostředky na obnovu a údržbu parkové zeleně i na zřízení a rekonstrukce volnočasových sportovišť pro širokou veřejnost. Řada těchto investic byla připravena již v minulém volebním období a rovněž nyní stojí v popředí zájmu sociálnědemokratických zastupitelů.

V prvním čtvrtletí byla kupříkladu dokončena úprava parku v Merhautově ulici. Dočkal se velkorysé přestavby, součástí bylo také vybudování podzemního kontejnerového stání na tříděný odpad. Návštěvníkům zde již slouží nové chodníky, odpadkové koše a lavičky i herní prvky na dětském hřišti. Upravené schodiště rámují nově založené travnaté plochy s výsadbou okrasných keřů a stromů (náklady 4 092 000,- Kč).
Projektanti vyšli vstříc imobilním obyvatelům a navrhli v souladu s volebním programem ČSSD specifické úpravy veřejného sportoviště v Arbesově ulici na Lesné pro všechny zájemce o aktivní pohyb. Nyní nabízí sportovní vyžití také vozíčkářům. Jeho prostory byly upraveny umělým povrchem s odpovídajícími bezpečnostními vlastnostmi, který nahradil původní kačírek (štěrk), nevhodný pro pohyb kočárků a invalidních vozíčků (náklady 654 000,- Kč).
V minulých dnech bylo slavnostně otevřeno obnovené hřiště ve vnitrobloku při ulici Kotěrova. Firma 4soft, s.r.o. překryla novým umělým sportovním povrchem původní asfaltovou plochu, kterou sportující občané využívali k míčovým hrám, případně menší děti k jízdě na kole. Nový povrch zde doslova „hraje“ dokonce pěti barvami. Vyznačují nejen běžecký ovál s drobnými skákacími prvky, hrami pro děti, ale ohraničují také herní plochy pro základní míčové hry (volejbal, tenis, košíková). Nechybí pochopitelně nezbytné basketbalové koše ani stojany pro napnutí sítě. Současně byla opravena i zeď podél kratší strany hřiště a nově instalována ochranná síť, která zabraňuje odskakování míčů směrem k obytným domům. V současné době se naše městská část právem chlubí tímto největším venkovním hřištěm s umělým povrchem pro širokou veřejnost v celé jihomoravské metropoli (náklady 1 491 688,- Kč).
Podobně zaměřilo vedení radnice Brna-sever svou pozornost na park Marie Restituty v Husovicích. V první etapě byl osazen devíti novými sloupy veřejného osvětlení, které nyní doplňuje nízké oplocení, jež oddělí dětské hřiště od zbytku parku, kde se mohou, na rozdíl od tohoto vyhrazeného prostoru, pohybovat psi. Oplocení bude mít jednu dvoukřídlou bránu, která umožní vjezd vozidel údržby a dvě branky pro pěší, ze strany ulic Elgartova a Hálkova.
Dočkali se také cyklisté, sportovci na kolečkových bruslích a pěší, kteří využívají cyklostezku podél řeky Svitavy. V jejím bezprostředním okolí v oblasti Svitavského nábřeží byly odstraněny keře, které mnohde zasahovaly až do cyklotrasy. Nahradil je nově založený trávník s čerstvě vysazenými okrasnými keři a dřevinami.
V některých trávnících na území městské části Brno-sever již přezimují cibuloviny, které na jaře tolik potěšily návštěvníky parků svou svěží žlutou záplavou. I příští rok zjara rozkvetlé narcisy vystřídají neméně honosná květenství fialových česneků. Celkově bylo v minulém roce vysázeno 44 tisíc okrasných cibulí z Holandska. Výsadba v říjnu loňského roku byla cílena na vyhlídkovou louku v blízkosti ulice Fillova, v Husovicích u kostela, na náměstí SNP a u dětské nemocnice. V letošním roce přibyly ke zmíněným lokalitám Schreberovy zahrádky a další plochy na Lesné (náklady 222 000,- Kč).
Parky a městská zeleň jsou místem pro odpočinek a relaxaci všech. I z tohoto důvodu nemíní vedení této brněnské městské části, v souladu s programem brněnské ČSSD rezignovat na cílené zvelebování zelených ploch, které by postupně měly nahradit dříve zanedbávaná zákoutí.

Ing. Kateřina Kalinová